Лого на Пелети София

Котел на пелети: Как да го поддържаме ефективно

Щом четете тази статия, най-вероятно или сте горди собственици на нов котел на пелети, или сте в процес на избор на такъв. 

И в двата случая, поздравления! Както за новата придобивка, така и за решението да се ориентирате към този толкова елегантен, икономичен и ефективен метод на отопление. 

Разбира се, нищо хубаво не е безплатно. И тук нямаме предвид само цената на един качествен котел на пелети, която сама по себе си не е никак малка. 

Безспорно, един котел на пелети е чудесно решение, което може сериозно да Ви помогне в спестяването от бюджета за битовия разход. Също така, дървесните пелети ще Ви осигурят едно удобство, екологичност и чистота, които са труднопостижими за останалите масови начини на отопление. 

Също така, обаче, пелетните котли изискват грижа. За да функционират колкото се може по-дълго и безпроблемно, те трябва да бъдат редовно и внимателно поддържани. 

И тук не говорим само за това да уведомите сервизният екип навреме, когато възникне някакъв проблем. Говорим за това да сведете моментите, в които възникват проблеми до абсолютен минимум. 

И въпреки, че това може да Ви звучи като мисия невъзможна (особено, ако имате малък, или никакъв опит с този тип котли), не се плашете! 

Няма невъзможни неща. Направихме тази статия точно за да ви го докажем. 

Тук разглеждаме добрите практики по поддръжка на един котел на пелети. Постарахме се да съберем най-практичните съвети в сравнително кратка и лесно смилаема форма. По този начин се надяваме, че материалът ще е полезен както за опитни собственици на котли, така и за такива, които до скоро са свързвали котел с Христо Ботев и Стара Планина. 

И така, след това въведение, вече можем да започнем!

Запалване на котел на пелети

За да можем да си говорим за оптимална температура и как да ни е топло през зимата, на първо време трябва да поговорим за това как се пали котела. 

Може да Ви звучи елементарно, но Ви уверяваме – не подценявайте запалването на пелетния котел.

На първо време, разбира се, котелът трябва да е свързан с основното захранване на Вашият дом. Силно Ви съветваме да се уверите, че електрическата мрежа у Вас е в пълна изправност преди да го направите. (Съветваме Ви да го проверявате по принцип) Ако не сте професионалист, дори бихме препоръчали да извикате квалифициран електрически техник, който да го направим редом с Вас.

Захранването със самото гориво се случва поетапно. Това означава, че веднъж когато пелетният котел е стартиран, неговият команден блок започва да захранва горивната камера с определено количество пелети. Това количество зависи както от спецификите на уреда, така и от настройките.

Това е моментът, в който трябва да отбележим, че количеството на пелетите, които са захранвани в камерата трябва да бъде зададено от специалист. 

Забележете – специалист! Не съседът, който твърди, че е настройвал повече пелетни котли от всички. Нито пък онзи роднина, който разбира и може всичко. Говорим за квалифициран техник, който може да гарантира правилен пуск на отоплителния уред. 

Хубаво е това да бъде отговорникът по монтажа, който е участвал в инсталацията на котела и познава неговите характеристики и механизми. 

Освен параметрите на котела и опита на лицето, което ще отговаря за настройките преди запалване, трябва да съобразите и характеристиките на горивото. Тоест, важно е да вземете предвид влажността на Вашите пелети, химическите характеристики, техният диаметър, плътност, дължина и още много. 

Горното е поредното доказателство, че противно на това, което може да сте чували, видът пелети е от значение.

Пелетна камина в дървен интериор

Горене на котел на пелети

Правилното стартиране на котела е от жизненоважно значение. Надяваме се, че сме успели да Ви убедим в това чрез първата част на статията. 

След като преминахме през запалването, нека поговорим за това, което се случва после. А именно, процеса на самото изгаряне на горивото. 

Веднъж захранени, пелетите не горят от самосебе си (за съжаление). Необходимото количество пелети трябва първо да достигнат до сърцето на котела – горивната камера. Добрата новина е, че Вие не трябва да ги премествате ръчно. Тази дейност се извършва от интегрираният шнек на пелетния котел, който разпределя дозите автоматично преди да ги транспортира до камерата. 

Веднъж намерили пътя си до горивната камера, пелетите започват да горят, вследствие на което Вашият дом започва да става по-топъл, по-уютен и, надяваме се, по-задружен. 

Противно на това, което може би очаквате, котелът на пелети извършва повече от един процес. Истински ренесансов отоплителен уред! 

Съвременните пелетни котли е снабден с два датчика. Тези датчици се активират автоматично веднъж, когато горенето стартира. Тяхната роля е проста, но същевременно – изключително важна. 

Датчиците на котела следят два индикатора, който определят цялостното функциониране на уреда. 

Датчик номер едно следи промените на температури и постоянната температура на водната риза. Това е много важен етап от цялостният отоплителен процес. Именно настройката за максималната температура определя функционалната мощност на котела. (Още една причина, която трябва да Ви убеди във важността на това квалифицирано лице да извършва първоначалните настройки по котела). 

Датчик номер две извършва постоянен мониторинг на количеството отделени газове по време на изгарянето на пелетите. Този датчик предава информацията през цялото време на управляващият блок. Не пренебрегвайте този показател, защото е важен не само за работата на Вашият котел, но и за качеството на въздуха около Вас.

За котлите със самопочистващи системи

Пелетните котли висок клас разполагат с някои глезотийки, с които по-икономичните им събратя не могат да се похвалят. 

Една от най-улесняващи потребителското ежедневие е самопочистващата система. 

Да, точно така, някои котли на пелети могат да се чистят сами. Здравей, бъдеще! 

Отоплителните уреди с такава система сами почистват своите горивни камери винаги, когато възникне нуждата от такава. 

Имайки това предвид, не си го представяйте като нещо кой знае какво. Това, което се случва в самопочистващите се котли е, че индикаторът за замърсяване на камерата е свързан с вентилаторът на котела. 

Без да е необходимо Вие лично да следите състоянието на котела, индикаторът за замърсяване “уведомява” вентилаторът веднага, когато камерата достигне определено ниво. В резултат на това, вентилаторът се активира автоматично и почиства цялата камера основно. 

Ако разполагате с тази възможност, определено бихме препоръчали закупуването на котел със самопочистваща се система. И не, не защото Вие не може да се справите с това да държите една горивна камера чиста. Вярваме, че можете!

В случая, обаче, не можем да не отбележим, че е много важен човешкия елемент. С други думи, когато Вие трябва да отговаряте за почистването на камерата има много неща, за които трябва да се подсещате сами. Трябва да си напомняте да изследвате камерата на точно определени интервали на време. Могат да се случат хиляди неща, които да Ви разсеят или да Ви ангажират с друг ангажимент. 

Поддържането на горивната камера е основополагащо изискване за да поддържате един котел на пелети в добро състояние. Това е едно от изискванията, които са необходими за дълъг и ефективен процес на горене.

Добри практики при експлоатация на котел на пелети

Всички искаме да сме сигурни в продуктите, които купуваме. Очакваме, че срещу парите си ще получим не само самият продукт, а и сигурност. Сигурността, че ще можем да разчитаме на този продукт в бъдеще. 

Това до колко точно ще можем да разчитаме на него зависи от две неща. На първо място, качеството на самият производител. И на второ, начинът, по който ние полагаме грижи за нашата покупка. 

Котлите на пелети са уреди, които изискват внимание и поддръжка. Следователно, има определени правила, които трябва да спазвате. По този начин ще знаете, че правите всичко възможно за да удължите дълговечността на Вашият отоплителен уред. 

Да, може и да не полагате никакви грижи, но тогава шансът, че няма да скъсите драстично функционалният живот на Вашият котел намалява рязко. 

А и все пак знаете какво са казали хората. Трудът краси човека, нали така? 

Е, нека видим правилата, според които трябва да се трудите за да поддържате Вашият пелетен котел.

Винаги спазвайте официалните инструкции

Можем да кажем толкова много неща на тази тема. 

И въпреки това, ще се опитаме да бъдем максимално кратки. 

Винаги, винаги, винаги следвайте плътно официалните инструкции от производителя при монтаж, пуск и експлоатация. Ако не участвате пряко в този процес, задължително трябва да се уверите, че човекът или хората, които са ангажирани с инсталацията на пелетния Ви колет следват официалните инструкции. 

Споменахме ли, че ВИНАГИ трябва да следвате инструкциите? 

Добре. 

Проблемът е проблем не само в България, но и на много други места по света. Много хора мислят, че са способни да се справят с много неща, с които не могат. 

Монтажа и поддръжката на един котел на пелети определено е едно от тях. 

Да, не е невъзможно сами да се справите с Вашия котел. Не казваме това. В интернет има тонове информация като уроци, видеа, инструктажи и презентации, които са посветени на тази тема. 

И въпреки това.

Котелът ще е сърцето на Вашата отоплителна система. Много хора в интернет обясняват как да инсталирате котел е нищо работа. Не им вярвайте. Пелетните котли са сложни уреди. Заложените функционални механизми в тях изискват прецизност и квалификация за да могат да бъдат настроени по оптимален начин. 

Повярвайте ни, няколко дребни грешки на ниво инсталация и пуск могат да костват фатална повреда не само в котела, а и цялата Ви отоплителна система впоследствие.

Пелетен котел в червено

Съобразявайте пелетите с характеристиките на котела

“Взимай ги тези пелети, ще станат.” – каза уверено продавачът.

“Сигурни ли сте, че са подходящи за моят котел?” – попита плахо обърканият потребител. 

“Естествено, че съм сигурен. Аз колко пелети съм продал, няма да ти се повярва. Взимай ги смело.” – още по-уверено заяви продавачът. 

Вариации на този диалог може да срещнете на много борси за пелети у нас. Дори може да сте участвали в подобен. 

В горният диалог, и във всичките подобни, продавачът е в грешка. Пелетите имат значение. Не всички пелетни котли могат да работят със всеки вид пелети. За търговците, които са мързеливи и нагли, разбира се, това не е от значение. 

Но за Вас и Вашият котел значението е огромно. 

Използването на грешни пелети за вашия пелетен котел може да причини повреда на вашата системa. Резултатът ще бъде не само котел и/или цялостна система за смяна, нито пък само арматура за подмяна. Освен тях, ще се сдобиете ис една с огромна сметка за ремонт. 

За това е важно да знаете кои видове пелети са безопасни и кои не, ако искате да избегнете тези проблеми в бъдеще.

За да сте убедени във Вашият избор, нашият съвет е да се консултирате с фирмата-производител или нейн официален дистрибутор. Те ще могат да Ви дадат информация за пелетите, които са съвместими с Вашият тип котел. 

Почистване на котела

Вече отделихме няколко реда за онези пелетни котли, които са снабдени със самопочистващ се механизъм. Тези котли сами се грижат за състоянието на горивната камера на котела. 

Без потребителят да трябва да се занимава с каквото и да е откъм почистване, този тип уреди безспорно са едни от най-улесняващите изделия на пазара. 

Разбира се, не всеки под слънцето може да си позволи такъв вид котел. 

И за останалите от нас, които нямаме щастието да разполагаме с котел, който сам се грижи за себе си… Ние трябва да свършим малко повече работа.

Почистване на горивната камера

Както споменахме, едно от най-важните правила за коректна поддръжка на Вашият котел на пелети е почистване на горивната камера. Това е абсолютно необходима предпоставка за осигуряването на продължителен и ефективен процес на изгаряне, което от своя страна води до отоплението у Вас. 

За да почистите камерата правилно и напълно ефективно, то е необходимо да я демонтирате първо. Самият процес не е никак трудоемък. Може да се справите сами с малко практика. 

И все пак, демонтажа на камерата има някои специфики. Ако не сте абсолютно уверени в себе си, не се колебайте да се консултирате със специалист, който да Ви помогне. 

Това не е всичко. 

Ако си мислите, че грижата за камерата е нещо, което трябва да правите веднъж на три месеца, след което забравяте… Съжаляваме, но сте в голяма грешка. 

В зависимост от типа гориво, който използвате, както и от настройките на пелетния котел, може да Ви се наложи да демонтирате и поддържате горивната камера веднъж на седмица. 

Всъщност, повечето котли налагат чистенето да бъде на интервали от поне една седмица. 

Добрата новина е, че самият процес на почистване на горелката не е нещо особено. След първият, максимум вторият опит ще сте абсолютни майстори в областта.

Да, безспорно, това може да звучи като ненужна допълнителна работа. Въпреки това, почистването на камерата е далеч от маловажно. Коректното обслужване на горивната камера ще Ви се отплати като Ви предостави дълъг и ефективен процес на отопление, и в резултат на това – уютен и удобен дом.

Почистване на контейнера

Пепелта от пелетите се събира в контейнера на камерата, който е създаден специално с тази цел.

За да изчистите контейнера, първо трябва да го демонтирате. В повечето случаи контейнера е закрепен към камерата посредстом две гайки. Следователно, едва ли ще имате проблеми със свалянето и прикачването на контейнера веднъж след като сте го изпразнили. 

Важна бележка – много хора се оплакват от нестабилност след като са демонтирали контейнера, изчистили са го и отново са го поставили на място. В повечето от тези случаи проблемът обикновено е в това, че гайките не са стегнати до момента, в който усещате съпротивление. 

Накратко – не пренавивайте гайките, но изчакайте за да усетите този момент на съпротива преди. Тогава контейнерът е стабилно закрепен.

Бял котел на пелети

Почистване на изсмукващия вентилатор

Демонтажът на контейнера Ви дава достъп и до изсмукващият вентилатор на пелетния котел. 

Да, изсмукващият вентилатор е още един компонент на котела, който изисква почистване и обслужване. При това, той е толкова важен, че просто не може да си позволите да го игнорирате. 

Този вентилатор е толкова важен, че едно от задължителните неща, които трябва да правите преди началото на всеки отоплителен сезон е неговата профилактика и поддръжка. 

Докато котелът на пелети работи, турбината на изсмукващия вентилатор става жертва на струпване на пепел. За да бъде максимално ефективен по време на новия отоплителен сезон, трябва да се погрижите тези слоеве пепел да бъде отстранена. 

За да почистите турбината не Ви е необходимо нищо друго освен нова четка и работеща прахосмукачка. Това е всички, което Ви трябва за да почистите. Докато го правите е хубаво да премахнете пепелта не само от турбината, а и зоната около нея. 

Веднъж приключили тази досадна, но нужна, задача трябва да затворите ревизионната врата към вентилатора. Уверете се, че болтовете са добре завити, когато го правите. Това е често пренебрегван елемент от поддръжката, но последиците на това капака да падне и по време на работа могат да са сериозни.

Почистване на димогарните тръби

“Почистване на какво?” 

Можем да чуем въпросите и да видим обърканите погледи, които препрочитат заглавието отново и отново. 

Какво, по дяволите, е димогарна тръба? 

Всеки собственик на пелетен котел с водна риза трябва да чете внимателно.

Димогарните тръби в котела изпълняват съществена роля в цялостното функциониране на уреда. Те са произведени са от специална стомана, която е с изключително висока термоустойчивост за да им даде необходимата издръжливост при работа в котел.

А какво правят в котела?

Ролята на тези тръби е да са проводник на газовете, образувани от изгарянето на пелетите. Докато тези газове се движат по тръбите, те загряват топлоносителя, в който са потопени (най-често вода и антифриз). 

Димогарните тръби са много важни в максималното оползотворяване на горивните газове. И именно заради това трябва да грабнете отново нашите добри познати от горната част – четката и прахосмукачката. 

Да, подобно на изсмукващият маркуч, трябва да почиствате тръбите преди всеки отоплителен сезон. 

Уверете се, че сте успели да изчистите пепелта, която се наслоява по тръбите. За да е максимално ефективен процеса, тръбата на прахосмукачката трябва да достигне долната част на тръбите. Едва тогава може да считате, че сте успели да се погрижите за чистотата на котела по най-добрия начин. 

Заключение

Това са най-добрите съвети, които можем да Ви дадем що се отнася до поддръжката на пелетните котли. 

Да използвате котел на пелети е страхотен начин да се отоплявате по чист, икономичен, ефективен и екосъобразен начин. Но също така, не трябва да забравяме, че с голямата сила идва голямата отговорност. 

В конкретния случай, голямата отговорност означава това да се грижите за отоплителния си уред последователно и съвестно. По този начин, Вашият котел на пелети не само ще Ви се отплати като топли Вашият дом по-добре, но и ще Ви служи значително по-дълго време, като по този начин ще изплати своята инвестиция многократно. 

Пожелаваме Ви успех!

Често Задавани Въпроси

Отговор: Въпреки, че има някои прилики между котлите на пелети (почистването на горивната камера, профилактиките, правилните настройки), има известни разлики между самите котли. Четете внимателно инструкциите на Вашият котел и при нужда се консултирайте с фирмата производител или техни официални представители. 

Отговор: Много зависи от типа пелети, който използвате; капацитета на самият отоплителен уред; настройките, които са зададени на котела. И трите фактора са от огромно значение за това колко често трябва да почиствате котела. В повечето случаи, камерите трябва да се чистят по веднъж или два пъти на седмица по време на отоплителния сезон.