Има много различни мнения за комбинираният котел на дърва и пелети и неговата ефективност. Защо пък да не дадем и нашето?
В Пелети София всекидневно се сблъскваме с въпроси относно отоплението на комбинираните бойлери и до колко инвестицията в подобни уреди си струва. Напълно разбираемо, повечето хора искат бърз и категоричен отговор. За наше съжаление, обаче, това е невъзможно. Този тип отоплителни уреди имат много свои специфики, а самото домашно отопление е достатъчно сложен процес за да не можем да посочим правилната посока с две или три думи.
Всички искаме да има страшно икономичен, но за сметка на това много ефективен начин да стоплим домовете си. Не малко хора смятат, че закупуването на един комбиниран котел на дърва и пелети е най-краткият път към тази цел. Разбира се, има достатъчно противници на комби уредите, които също не остават безгласни.
Къде е истината? В този материал, ние от Пелети София ще дадем нашето мнение по въпроса, без да претендираме, че превъзхождаме всички останали и, че нашето мнение е меродавно.
И така, да потегляме!
Комбиниран котел на дърва и пелети - най-важните неща, които да запомните
Преди да дадем нашето мнение, трябва да преговорим най-важните неща за един комбиниран котел дърва и пелети, които трябва да знаем. Въпреки това, че не малко домакинства се спират на тези уреди като източник на топлина и уют, тези уреди не са масово разпространени. Следователно, не всички хора са запознати с това какво представляват, как работят и как участват в отоплителния процес.
На първо място, хубаво е да знаете, че комбинираните котли се разделят на няколко вида. Според тяхната функционалност, най-често срещаните модели са:
- Комбинирани котли на газ и ток
- Комбинирани котли на ток и твърдо гориво
- Комбинирани котли на дърва и пелети
По обясними причини, ние ще се концентрираме върху последния вид.
Как работят комбинираните котли на пелети и дърва?
Комбинираните котли, известни още като комби котли, се зареждат и използват два или повече вида горива. Условно, те могат да бъдат класифицирани в две отделни групи: комби котли за два горивни материала; комби котли за три или повече горивни материала.
Основният механизъм на работа при комбинираните котли не се различава съществено от този на стандартните. Главните компоненти са същите – горивна камера, врата, защита против прегряване, вграден термостат, система за отвеждане на дима, панел за управление. Повечето комбинирани котли също така са снабдени с вакуумни регулатори – те служат като защитен механизъм на котела, който преустановява работата му в случай на запушване на комина.
Ако трябва да обобщим, най-съществената особеност в работата на един комби котел на дърва и пелети е именно това – предоставената възможност да го зареждате с повече от един вид гориво.
От какво са изработени комбинираните котли?
Абсолютно задължително за всеки добър котел на два или повече горивни материала е да бъде изработен от качествена стомана. Всякакви други импровизации са несериозни и най-важното – много, много опасни. Всеки един мощен отоплителен удар, какъвто е котела, независимо дали на пелети или дърва, излъчва значително количество енергия и доста често – за продължителни периоди от време.
Първокласната стомана помага на котела да бъде работи устойчиво, ефективно и най-вече – безопасно. За момента това е правилният производствен материал за корпуса на този тип котли.
Как се поддържат комбинираните котли?
Най-лесният начин за отговор на този въпрос е – поддръжката на комбинираните котли на пелети и дърва не е нито по-трудна, нито по-лесна от тази при стандартните котли. Ако си мислите, че може да се разминете без редовно почистване на тези уреди, то жестоко се лъжете.
Независимо от това, че комби котлите са проектирани и произведени за да съчетават работа с няколко типа горива, те не са проектирани и създадени за да почистват остатъците от този тип горива. И освен, ако не се отоплявате постоянно на ток или газ, то остатъчният материал няма да е никак малко.
Да, отоплението с котел на пелети отдавна се счита за далеч по-чисто от това с дървесина, но все пак то също отделя пепел. Безспорно, пепелта е по-малко, но това не трябва да ви заблуждава. Ако си позволите да не чистите и малките количества пепел се натрупат, то тогава вероятността за сериозен проблем се увеличава значително.