Ето, че дойде онова време от годината, в което започваме да обръщаме все по-голямо внимание на нашите сметки за ток. За съжаление, зимата на 2022 година не се очертава като лесна за всички нас. Високата инфлация, гео политическите сътресения и затрудненият бизнес правят домашното отопление по-трудно и скъпо отколкото би ни се искало.
Предизвикателствата, пред които сме изправени през отоплителен сезон 2022 – 2023 не са малко:
- Повсеместно поскъпване на енергията и горивата
- Огромно увеличение в енергийните разходи на бизнеса, което води до покачване на крайните цени на продукти и услуги
- Затруднение в добива и доставки на суровини
- Особено ниските температури, които се очакват през зимата на 2022/23 година
Разбира се, тези предизвикателства в никакъв случай не са непреодолими. Дори в тези трудни времена можете да намалите вашите сметки за ток и отопление, и то без се преместите да живеете в иглу.
В тази статия ще обсъдим всички най-добри методи за ефективно пестене на отоплителна енергия:
- Използвайте термостата по най-добрия начин
- Поддържайте правилно вашият отоплителен уред
- Използвайте LED осветителни тела
- Работете с електроуредите максимално ефективно
- Предотвратете излишната загуба на топлинна енергия
В следващите части на статията ще поговорим за всеки начин за спестяване на енергия индивидуално. След като сте приключили с четенето, надяваме се да сме помогнали във вашата подготовка за една по-топла и уютна зима!
Нека започваме.
Използвайте термостата по най-добрия начин
За наше огромно съжаление предвид името на сайта, да се запасим с качествени дървесни пелети понякога просто не е достатъчно. Оптимизацията на всеки отоплителен процес се състои от няколко етапа и всеки от тях е важен. Един от често подценяваните аспекти на отоплението е това как самите вие го контролирате. Едно от нещата, които трябва да запомните е, че вашите сметки за ток до голяма степен са във вашите ръце. Или по-конкретно – във вашият термостат.
В днешни дни, страшно много домакинства разполагат с термостати, но за съжаление не всички знаят как да ги използват правилно. Най-честата грешка, която и всеки от нашият екип е правил, е задаването на прекалено висока стайна температура. Лесно е да зададете температура от порядъка на 26-28 градуса по Целзий и, обгърнати в топлина и уют, да я оставите така цял месец. Само по себе си, в това няма лошо, но прекалено високата температура изобщо не е най-енергийно ефективният начин на отопление.
Учените отдавна са се съгласили, че оптималната стайна температура е между 20-22 градуса по Целзий. Това е идеалният диапазон, в който може да сте спокойни, че вашият организъм няма да пострада от студ. Също така, добра идея е да намалите с още няколко градуса температурата преди да заспите. Лекото намаляване на температурата не вреди по никакъв начин, а ще помогне да спестите до 10% от месечните енергийни смекти.
В днешно време е по-лесно от всякога да контролирате температурата в жилището ви. На пазара може да намерите smart термостати, които позволяват да контролирате отоплението у вас дори докато сте далеч от дома. Може да настроите тези термостати така, че сами да регулират стайната температура. Единственото, което се изисква от вас е търпение, желание и да свикнете да не “набичвате топлото на макс.”
Грижете се за отоплителният си уред
Ако не полагате грижи за вашите отоплителни уреди, няма значение дали се отоплявате на ток, пелети, дърва или свещи. Писали сме не една и две статии за важността на правилната поддръжка на котли, камини и радиатори. Повярвайте ни, това не е защото чистенето на пелетна камина е любимото ни нещо на света.
Независимо дали използвате камина, котел, климатик или радиатор, вашият отоплителен уред е сърцето на отоплителната система. Ако не се грижите за него редовно и по правилен начин, той ще ви се “отблагодари” с неефективност и завишени сметки в дългосрочен план. Също така трябва да си отбележите, че един неизправен отоплителен уред представлява и опасност за здравословното ви състояние.
Златният принцип е семпъл, но доказал се с времето: В колкото по-добро състояние е отоплителната техника, толкова по-добре ще работи. Колкото по-добре работи, толкова по-оптимално ще изразходва енергия. Колкото по-оптимално изразходва енергия, толкова по-ниски ще плащате в края на месеца.
Кои са най-добрите начини за поддръжка на отоплителен уред:
- Редовна поддръжка на филтрите на климатиците, камините и котлите
- Придържайте се към инструкциите, описани в експлоатационната книжка от производителя на уреда
- Запознайте се с експлоатационната книжка на уреда ( не можем да наблегнем на това колко нерви, време и пари може да ви спести едното подробно прочитане на инструкциите - нещо, което много малко хора правят )
- Доверете се на квалифициран професионалист за редовна инспекция на камината или котела ви
- Почиствайте и обезпрашавайте вашият отоплителен уред колкото се може по-често
Използвайте лампи с LED осветление
Когато говорим за сметки за ток, няма как да пропуснем осветлението. Въпреки, че то не е пряко свързано с отоплението, то определено е сериозен фактор в битовите разходи на всички. В този ред на мисли, колкото повече спестявате от домашното осветление, толкова повече ще може да вложите в отоплението.
Сега, не бързайте да затваряте страницата – няма да ви агитираме да живеете в пълен мрак като вампири и караконджули. Нашата теза е – подбирайте внимателно осветителните тела и избирайте лампи, които ще осветяват дома ви по ефективен и разумен начин. Повечето от вас вероятно са се досетили накъде отива тази част от статията, но за тези, които не са – абревиатурата е LED.
Истината е, че LED осветлението е в пъти по-ефективно откъм енергиен разход от лампите с нажежаема жичка. LED телата консумират между 20-25% от енергията, която е необходима за работата на нажежаемите крушки. Освен това, светодиодните лампи обикновено се произвеждат с по-голям експлоатационен срок от останалите такива. При правилна употреба, една качествена LED крушка издържа до 25 пъти повече време отколкото една нажежаема.
Разбира се, не е достатъчно само да закупите и инсталирате осветителните тела у вас. За да сте сигурни, че ги използвате по най-добрия начин, трябва да знаете кога да не ги използвате. Тази максима може да звучи малко дзен, но е страшно лесна за прилагане: Просто изключвайте осветлението в стаите, в които няма никого. Звучи просто, но се замислете – не се ли е случвало лампите във всички стаи да работят, въпреки, че вие сте в хола, а няма никой друг у вас?
Използвайте електроуредите си максимално ефективно
С риск да звучим като счупена плоча, пестенето на електроенергия помага неимоверно много на отоплението в един дом. Много често всички пропускаме този факт и не си даваме сметка, че не употребяваме електроуредите у нас по най-добрия начин. Всъщност, с правилното ползване на електрически уреди може да помогне доста за намаляването на месечните сметки за ток.
Някои очевидни, но много полезни съвети що се отнася до пестенето на електроенергия са:
- Изключвайте компютъра, телевизора и микровълновата фурна, когато престанете да ги използвате
- След като заредите телефоните, таблетите и лаптопите, уверете се, че зарядното не е в контакта - те консумират енергия, дори когато не са свързани с други устройства
- Когато има възможност да използвате “икономичен режим” на един електрически уред, направете го - това ще намали консумираната енергия
- Възползвайте се от функцията за автоматична регулация на яркостта на телевизионния екран
- Перете дрехите си по оптимален начин - използвайте максималния капацитет на вашата пералня за да не хабите излишна енергия
Всички съвети, които изредихме могат да изглеждат като “бабини деветини,” но те са се наложили с причина. Дори и най-малките стъпки, които правите в посока по-малко харчене на излишна електроенергия, водят до по-ефективно и качествено отопление.
Намалете загубата на топлинна енергия
Важна част от разумната употреба на топлинна енергия е това да не я пускате навън много лесно. С други думи, трябва да се уверите, че вашият дом не е “склонен” да пропуска “топлото” да бяга от него. Как става това?
На първо място, уверете се, че изолацията на вашата фасада не е компрометирана. Да, наясно сме, че проверка на термоизолацията не влиза в представите за лесна и бърза работа на никого. Въпреки това, ако се стремите към енергийна ефективност, трябва да знаете, че тя е невъзможна, ако изолацията е в лошо състояние.
Нашият съвет е да инвестирате време и ресурси в това да наемете квалифициран професионалист, който да провери термоизолацията на дома ви. Не бъдете от тези хора, които смятат, че разбират и могат всичко (освен, ако наистина не го разбирате). Дори и да сте прочели всички материали в интернет по темата, има неща, които само тренираното око може да забележи.
Също така, огледайте дограмата, вратите и прозорците за луфтове и пукнатини, които изпускат топлия въздух навън. Дори една дребна пукнатина някъде в дограмата е достатъчна за да загубите топлинна енергия, за която да се ядосвате.